Afryka 2011 - Etiopia i Dżibuti
Etiopia
Flaga i godło Etiopii | Mapa Etiopii |
Oficjalna nazwa: | Federalna Demokratyczna Republika Etiopii |
Powierzchnia: | 1 127 127 km² |
Ludność: | 85 238 000, 72 osoby/1km² |
Stolica: | Addis Abeba - liczy 2,112 tys. mieszkańców |
Ustrój: | Rebublika Federalna |
Waluta: | 1 birr (ETB) = 100 centów 1,00 USD - 17,10 birr |
Język urzędowy: | amharski (urzędowy), tigrinya, orominga, guaraginga, somalijski, arabski, angielski (obowiązkowyw szkołach) |
Klimat: | Podzwrotnikowy o cechach monsunowych. Latem monsun wilgotny niesie masy powietrza równikowego,zimą monsun suchy niesie powietrze znad zwrotnika. |
Religia: | muzułmanie 45-50%, chrześcijanie obrządku etiopskiego 35-40%, animiści 12%, inni 3-8% |
Etiopia, dawniej Abisynia – państwo
położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na
zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i
Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą. Jest najbardziej
zaludnionym śródlądowym krajem na świecie, jednym z najstarszych miejsc
ludzkiego istnienia, rozpoznanego przez naukowców do dziś. Przypuszczają
oni, że stąd pochodzą pierwsze ślady ludzkości. Być może z tego regionu
wywodził się Homo Sapiens.
Etiopia to jeden z pierwszych
chrześcijańskich krajów. Oficjalnie zaadoptowała chrześcijaństwo, jako
państwową religię, w IV w n.e. Tak jest do dziś. Drugą po niej jest
islam, który skupia około 30% mieszkańców.
W większości, swojej bogatej historii,
Etiopia była monarchią, jej ślady sięgają do II wieku naszej ery. W
latach 1935 – 1941 (Abisynia) była okupowana przez Włochów. Po
zwycięstwie wojsk brytyjskich nad Włochami w 1941, rządy objął etiopski
przywódca Haile Selassie. Za swego panowania włączył do Etiopii Erytreę
(od 1952 r), jako państwo sfederowane, później była to prowincja, a
obecnie (od 1993 r) niepodległe państwo) oraz Ogaden.
Kraj jest ziemią naturalnych kontrastów, z wodospadami i wulkanicznymi gorącymi źródłami. Etiopia ma najwyższe góry na kontynencie Afrykańskim, jak również miejsca znajdujące się poniżej poziomu morza. Największa jaskinia w Afryce jest zamieszkana i znajduje się w Omar Sof. Etiopia posiada największą ilość rzek na świecie. Jest najgorętszym miejscem na Ziemi.
Kraj jest ziemią naturalnych kontrastów, z wodospadami i wulkanicznymi gorącymi źródłami. Etiopia ma najwyższe góry na kontynencie Afrykańskim, jak również miejsca znajdujące się poniżej poziomu morza. Największa jaskinia w Afryce jest zamieszkana i znajduje się w Omar Sof. Etiopia posiada największą ilość rzek na świecie. Jest najgorętszym miejscem na Ziemi.
Ma drugi, największy potencjał
energii wodnej Afryki. 85% energii jest wytwarzana przez elektrownie
wodne. Nil w dużej swojej długości przepływa przez terytorium Etiopii i
dzięki niemu posiada ona żyzne ziemie. Mimo tak korzystnych warunków,
kraj wielokrotnie doświadczał widma głodu, wywołując śmierć setek
tysięcy ludzi Był on też jednym z powodów wieloletnich wojen domowych.
Dlatego kraj, przez długie lata, zamknięty był dla ruchu turystycznego.
Ze względu na zacofanie gospodarcze, Etiopia należy do najuboższych
państw świata.
Informacje ogólne
- Wizy - Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt. Wiza turystyczna dla polskich obywateli wydawana jest na lotnisku w Addis Abebie. Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku jest jednokrotna i ważna przez 30 dni. W razie potrzeby można ją przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie. Procedura jest prosta, a wizę odbiera się następnego dnia. Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wizy na żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa.
- Komunikacja - W Etiopii obowiązuje ruch prawostronny. Sieć drogowa jest słabo rozwinięta. Poza nielicznymi wyjątkami, w odległości powyżej 200 km od Addis Abeby szosy są bardzo złe, dlatego zalecane jest poruszanie się samochodem z napędem na cztery koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą niebezpiecznie, a ubezpieczenie pojazdu nie jest od nich wymagane. Ruch utrudniają liczni piesi wchodzący na jezdnię w dowolnym miejscu i bez ostrzeżenia, a także zwierzęta domowe. Wypożyczalnie samochodów są stosunkowo liczne. Na jazdę po mieście można wypożyczyć zwykły samochód osobowy bez kierowcy. Natomiast na wyjazdy poza miasto samochód wypożycza się zawsze z kierowcą. Jest to wymóg agencji, a poza tym obecność Etiopczyka ułatwia rozeznanie na nie oznakowanych drogach i porozumiewanie się na prowincji, gdzie języki obce są zwykle nieznane. Orientację w miastach utrudnia brak nazw ulic oraz numeracji domów. Za punkty orientacyjne służą znane lokalnej ludności miejsca, które nic nie mówią nowo przyjezdnym.
- Podróżowanie po kraju - Etiopia jest stosunkowo bezpiecznym i przyjaznym dla turystów krajem. Nie ma ograniczeń dla podróżowania po kraju, poza oznaczonymi terenami wojskowymi i do stanu Ogaden, który jest zamknięty dla turystów ze względu na trwającą tam operację wojsk rządowych przeciwko separatystycznej partyzantce. Ograniczenia nadal obowiązują w 50-kilometrowej strefie granicznej z Erytreą (granica z tym krajem jest zamknięta, a tereny przygraniczne miejscami zaminowane). Z uwagi na niedawny konflikt etniczny, nie zaleca się wyjazdów do stanu Gambella oraz na pustynię Danakilską. Nie zaleca się również podróży do regionów Afar i Oromia. Ze względu na konflikt w Somalii, zdecydowanie odradza się podróże na wschodnie i południowo-wschodnie krańce kraju, w pobliże granicy z Somalią, a także z Kenią. Przy granicy z Kenią operują przeciwne etiopskiemu rządowi grupy zbrojne, zdarząją się również napaści rabunkowe.Z tego samego względu należy również unikać podróżowania w 50-kilometrowej strefie przygranicznej z Sudanem. Podróżować poza Addis Abebę należy z przewodnikiem znającym uwarunkowania lokalne. Zaleca się podróżowanie wyłącznie w ciągu dnia (obecność na drogach ludzi, zwierząt i nieoświetlonych pojazdów, a czasami także nielegalnych barier wznoszonych w celach rabunkowych) i tylko głównymi drogami. Komunikacja międzymiastowa i miejska jest dobrze rozwinięta i stosunkowo tania, choć często niezbyt komfortowa. Dobrą alternatywą dla komunikacji autobusowej jest komunikacja lotnicza. Linie narodowe Ethiopian Airlines, o renomie międzynarodowej, latają regularnie do większych miejscowości w kraju. Nocleg można znaleźć właściwie w każdej miejscowości, choć warunki często mogą być bardzo prymitywne. Należy liczyć się z brakiem bieżącej wody w toaletach. Warto mieć własny śpiwór i pościel oraz środek owadobójczy.
- Przepisy Celne - Wwóz profesjonalnego sprzętu (kamery wideo, aparaty fotograficzne, urządzenia nagrywające oraz broń strzelecka) wymaga zgody ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt turystyczny można wwozić bez ograniczeń. Kontrola na lotnisku skrupulatnie prześwietla bagaż wyjeżdżających. Sprawdzane są zwłaszcza krzyże metalowe oraz wyroby ze skóry i kości zwierząt chronionych. Przy wywozie pamiątek o większej wartości oraz dzieł sztuki należy się liczyć z tym, że celnik kontrolujący bagaże może zażądać pozostawienia tych przedmiotów na lotnisku przed odprawą w celu sprawdzenia ich wartości. Przedmioty te nie są zwracane. Dlatego najlepiej wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie na ich wywóz, zaś na wywóz wyrobów ze skór i kości dzikich zwierząt – zgodę urzędu ds. ochrony środowiska. Lokalny sprzedawaca z reguły powinien znać powyższe procedury.
- Bezpieczeństwo - Etiopia jest uważana za kraj stosunkowo bezpieczny. Ciężkie przestępstwa przeciw turystom zdarzają się rzadko. Należy zachować środki ostrożności w miejscach publicznych (m.in. na największym targu Addis Abeby – Merkato czy w dzielnicy Piazza) ze względu na kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się przypadki oszustw, np. ze strony osób podających się za przewodników, czy kradzieże z samochodów w trakcie postoju na światłach drogowych. Należy unikać nocnych spacerów w miastach, zwłaszcza w Addis Abebie. W razie konieczności wskazane jest korzystanie z usług miejscowego, zaufanego przewodnika. Na terenach niezabudowanych lepiej zrezygnować z podróży po zmroku – na drogach zdarzają się liczne przeszkody (nieoświetlone pojazdy i zwierzęta hodowlane), a samochód może zostać obrabowany. Na sytuację wewnętrzną wpływ mogą mieć wydarzenia w Somalii oraz Ogadenie. Występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi, zwłaszcza w Addis Abebie, możliwe są również protesty lub zamieszki, dlatego należy unikać wszelkich zgromadzeń. Nie należy podejmować publicznych dyskusji na tematy polityczne.
- Inne Informacje:
- Urzędy są czynne od poniedziałku do piątku od 8.30 do 12.30 i od 13.30 do 17.00. Sklepy są na ogół czynne bez południowej przerwy, często do późnych godzin wieczornych.
- Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy. Nie ma bankomatów, urządzeń do przyjmowania opłat kartą (poza kilkoma hotelami w Addis Abebie – karty Visa). Należy przywieźć dewizy w gotówce (najlepiej USD, ale koniecznie banknoty nie starsze niż z 2001 r.) lub czeki podróżne (travellers-cheques – do realizacji w bankach w Addis Abebie). System bankowy jest bardzo słabo rozwinięty. W razie konieczności przekazania pieniędzy z zagranicy można korzystać z biur Western Union (Western Union wypłaca prekazane z za granicy pieniadze tylko w lokalnej walucie. zza granicy pieniądze tylko w lokalnej walucie).
- Podróżując poza Addis Abebą, należy zaopatrzyć się w lokalną walutę, ponieważ możliwości wymiany dewiz są często ograniczone lub w ogóle ich nie ma.
- Opłata za noclegi w najlepszych hotelach w Addis Abebie wnoszona jest w birrach, na podstawie zaświadczenia o dokonaniu wymiany waluty. W innych hotelach takie zaświadczenie nie jest potrzebne. Tylko w kilku najlepszych hotelach w Addis Abebie można także płacić kartą kredytową.
- Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania niektórych obiektów, a zwłaszcza budynków, w których znajdują się instytucje państwowe i mostów. Praktykowana jest konfiskata kamer fotograficznych a nawet areszt.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz